Denna väl underhållna lantbruksfastighet möter dig med en harmonisk gårdsbild, där bostadshuset och de gedigna ekonomibyggnaderna ramas in av en lummig trädgård och vidsträckta vyer över böljande åkermark.
Här bor du helt avskilt, längst in på grusvägen. Bostadshuset är rymligt och präglas av karaktär och charm med många välbevarade detaljer och gedigna material. För näste ägare finns här stora möjligheter att sätta sin egen prägel och skapa ett drömhem med generösa sällskapsytor. Den uppväxta trädgården är en oas som bjuder in till både avkoppling och odling.
Ekonomibyggnaderna är i gott skick och erbjuder en sällsynt potential. Med stora ytor och en skyddad innergård skapas fantastiska möjligheter för såväl livsnjutaren som för den som vill bedriva hästverksamhet eller annan näringsverksamhet med krav på svängrum.
Fastighetens totala areal omfattar ca 12 ha, fördelat enligt följande: Ca 11,5 ha bördig mark med god arrondering i direkt anslutning till gården. Ca 0,5 ha bestående av trädgård och gårdsplan.
Här kombineras friheten på landet med närhet till både hav och stad. Områdets natursköna och småskaliga vägnät bjuder in till härliga motionsturer och rofyllda cykelutflykter ner till havet.
Det geografiska läget är optimalt för pendlaren eller den aktiva familjen:
Skurup: 10 minuter med bil till service, skolor och tågförbindelser.
Hav & strand: Sydkustens milslånga sandstränder nås på endast 10 minuter med bil.
Öresundsregionen: Ca 30 minuters bilfärd till Malmö.
Sammanfattningsvis är detta en fastighet för dig som söker ett välskött boende med hög livskvalitet, stora utvecklingsmöjligheter och en betydande areal åkermark i ett av Skånes mest eftertraktade områden.
Agronom
Reg. fastighetsmäklare
Bostadshuset är uppfört i putsad lersten/tegel under tak klätt med tegelpannor. Byggnaden är inredd i 1-½ plan. Nedanvåningen innehåller groventré/tvättstuga, uterum, badrum, kök. matrum, vardagsrum, huvudentré, gäst wc, tre sovrum samt ett mindre rum . Ovanvåningen innehåller ett inrett allrum och resterande del oinredd vind.
Med ingång utifrån finns en källare under ena änden av huset. Frostfritt under vintern och behagligt svalt om sommaren. Lämplig som vin- och matkällare.
Fastigheten har kommunalt vatten och enskilt avlopp till en trekammarbrunn med efterföljande infiltrationsanläggning. Bostaden har ett vattenburet värmesystem med uppvärmning från en jordvärmepump. Fiber är installerat i bostaden.
Stor tillhörande trädgård i söderläge och gårdsplan norr om bostaden.
Uppvärmning och hushållsel: 11 300 kWh, 30 718 kr
Renhållning: 2094 kr
Vatten : 4071 kr
Avlopp: Enskilt, slamtömning 1067 kr
Gårdsförsäkring: 12 068 kr
Säljaren avser inte att upprätta någon energideklaration.
Gårdens ekonomibyggnader är uppförda i L-form och bildar tillsammans med bostadsbyggnaden en u-formad gårdsbild med en trevlig innergård. Ekonomibyggnaderna består av:
Garagebyggnad uppförd i stomme av utvändigt putsad betong under tak klätt med eternit. Innehåller två garageplatser.
Stallbyggnad uppförd 1948 i stomme av utvändigt putsad tegel med kanalmur under tak klätt med eternit. Innehåller äldre stallinredning.
Loge är en förlängning av stallbyggnaden och är uppförd i en robust träkonstruktrion under tak klätt med eternit.
Fastigheten består av en total areal om ca 12 ha varav ca 11,5 ha (enligt arrendeavtal) god åkermark. Åkermarken ligger inom jordklass 9-10 enligt den fysiska riksplaneringen. Dräneringen på fastighetens åkermark bedöms som tillfredställande.
Fastigheten har del i dikningsföretag:
- Lindby
- Nr 3, 6, 9 och17 Lindby
Åkermarken är utarrenderad på ettårsavtal.
Ett mindre område om ca 1700 kvm är utarrenderad på ettårsavtal.
Arrendena är ej uppsagda och förlängs med ett år i taget.
För mer information avseende arrendena vänligen kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
Jakten tillfaller köparen på tillträdesdagen.
Fastighet |
|
| Skurup Lindby 3:28 | |
Ägare |
|
| Bengt Hansson | 1/1 |
Areal |
|
| Areal enligt fastighetsregistret: | 12,0 ha |
Taxeringsvärde |
|
| Typkod 120 (Lantbruksenhet bebyggd), taxeringsvärde år 2023 | |
| Bostadsbyggnader | 1 350 000 kr |
| Ekonomibyggnader | 165 000 kr |
| Summa: | 1 515 000 kr |
Inteckningar |
|
| Antal | 3 st |
| Totalt belopp | 505 000 kr |
Förvärvstillstånd |
|
| Förvärvstillstånd erfordras ej för fysisk person. Förvärv av juridisk person (exempelvis aktiebolag) kräver förvärvstillstånd. |
| För mer information se prospekt. |
| För mer information se prospekt. |