Granviken - Egen vrå av världen

Granviken

Egen vrå av världen
Areal: 20 ha
Kommun: Storfors
Objektstyp: Gård
Prisidé: 1 300 000 SEK
Anbudsdag: 1/6 2026
För dig som söker lugn och avskildhet i den allra vackraste miljö. Välkommen till Granviken och Fabriksmossen. Här finns nu en möjlighet att förvärva en egen fastighet med liten stuga inbäddad i grönska och parkliknande miljö, just vid sundet mellan Ullvettern och Frövettern.

Oavsett om du drömmer om att vakna till tranans sång på mossen, eller lommens läte i sjöviken, så kommer du högst sannolikt bli förtjust i den här platsen och vilja stanna kvar för en tid. Fastigheten utgörs till stor del av mosse men i dess ytterområden finns även produktiv skogsmark. I området närmast sjön har skogen öppnats upp men lövträd sparats så nu blommar vitsippor och liljekonvalj om våren. Till stugan finns elkabel och fiber framdraget.

Historiskt brukades mossen för torvbrytning och vid sjökanten låg då ”Rönningens torvfabrik”. Idag kan man se spår av verksamheten i form av täkterna på mossen samt någon mindre lämning efter beredningen vid sjön.

Fastigheten har ca 200 meter strandlinje i sjösystemet med bl.a. Frövettern och Ullvettern där man via Bergslagskanalen kan ta sig med båt hela vägen mellan Karlskoga och Filipstad.
Den jaktintresserade kan ägna sig åt småviltjakt inom den egna fastigheten och delta i gemensam älgjakt.

Kontakta Areal

Daniel Andersson

Lantmästare
Reg. fastighetsmäklare

Granviken

Daniel Andersson

Lantmästare
Reg. fastighetsmäklare

070-300 87 47
Jag vill bli kontaktad

Bilder

Visa alla 31 bilder
Visa alla 31 bilder

Foto: Daniel Andersson, Areal

Fastighetsuppgifter

Bostadsbyggnader

Torpstugan

Liten timmerstuga som troligen tjänstgjort till rast och vila eller kanske kontor i den verksamhet som förr i tiden bedrivits på torvmossen. Stugan är i enkelt utförande uppförd på stengrund med timrade väggar och plåtklätt tak. Även om byggnaden är enkel så är den ovanligt välutrustad då nuvarande ägare har låtit dra fram elkabel samt anslutit till fibernätet. Stort plus för den som planerar att nyttja platsen för en eller annan aktivitet.

I stugans närhet finns även en förrådsbyggnad.

Skog och mark

Skogsmark

Fastighetens produktiva skogsmark utgörs av område runt torvmossen. I september 2025 upprättades en skogsbruksplan av Erik Kumm som visar på 6,9 hektar produktiv skogsmark med ett bedömt virkesförråd om ca 1 300 m³sk. Därtill är impediment i form av myr om drygt 13 hektar.
För mer information om skogsmarkens egenskaper se bilagd skogsbruksplan.

Jakt

Fastigheten är belägen inom Kväggens viltvårdsområde och Mögsjöns Älgskötselområde tillika Kronhjortsskötselområde. Småviltjakt bedrivs enligt föreningens stadgar inom den egna fastigheten. Dock jagas ofta även småviltet gemensamt men det är enligt överenskommelse från fall till fall mellan markägarna. Älgjakt bedrivs som gemensamhetsjakt där ägaren till denna fastighet kan räkna med minst en plats i laget.

Naturvärden

Fastigheten berörs inte av nyckelbiotop, reservat eller andra registrerade höga naturvärden.
Källa: Skogsstyrelsen Skogens Pärlor.

Visning

Besiktning av skog och mark sker på egen hand. Vederbörlig hänsyn tas till omkringboende, skog och eventuellt pågående jakt.
Ett tips är att ladda ner Lantmäteriets app "Min karta". Där kan man tända upp fastigheter och se sin egen placering i förhållande till gränser m.m.
Se även bilagt kartmaterial för mer information.

För visning av fastighetens byggnader kontakta ansvarig fastighetsmäklare.

Rättsförhållande

Fastighet

Storfors Granviken 1:16

Ägare

Björn Yxnacke 1/2
Ann Yxnacke 1/2

Areal

Areal enligt fastighetsregistret: 20,7 ha
Areal enligt skogsbruksplan:
Skogsmark 6,9 ha
Myr/kärr/mosse 13,3 ha
Väg och kraftledning 0,4 ha
Övrigmark 0,2 ha
Summa: 20,8 ha

Taxeringsvärde

Typkod 110 (Lantbruksenhet obebyggd), taxeringsvärde år 2023
Summa: 177 000 kr

Inteckningar

Antal 2 st
Totalt belopp 750 000 kr

Förvärvstillstånd

Fastigheten är belägen i Storfors kommun, Bjurtjärns socken. Området räknas inte som glesbygd eller omarronderingsområde varför en köpare inte behöver ansöka om förvärvstillstånd. Förvärv av juridisk person (exempelvis aktiebolag) omfattas av särskilda regler och kräver förvärvstillstånd.
För mer information se prospekt.

Försäljningssätt

För mer information se prospekt.

Prospekt & Dokument

Beställ tryckt prospekt

Karta

Karta
Satellit
Ägoslag

Mäklare

Areal | Karlstad

Södra Kyrkogatan 6
652 24   Karlstad
070-634 77 69

Gå till Areal Karlstad

Ansvarig mäklare

Daniel Andersson

Daniel Andersson

Lantmästare
Reg. fastighetsmäklare

070-300 87 47

Dela

Jag är intresserad av fastigheten
Granviken & vill bli kontaktad

Mäklaren för Granviken kommer bli informerad och återkomma till dig inom kort.
Jag vill bli kontaktad

Bevaka kommande fastighetsobjekt

När objekt som stämmer med dina kriterier finns så skickar vi ett epostmeddelande med information om objekten som finns ute till försäljning.
Visa & välj bevakningskriterier